Katyń... ocalić od zapomnienia

Społeczny program KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA to inicjatywa, do której w 2011 roku dołączyły władze Konstantynowa Łodzkiego. Akcja ma na celu uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiiej między innymi poprzez posadzenie 21 857 DĘBÓW PAMIĘCI. W ramach akcji w Konstantynowie posadzono trzy Dęby Pamięci: 

  • Dąb Pamięci ppor. Erwina Reicherta przy kościele Narodzenia NNP (Pl. Kościuszki)
  • Dąb Pamięci por Bronisława Wajsa przy kościele Nawiedzenia NMP (Srebrna)
  • Dąb Pamięci posterunkowego Policji Państwowej Kazimierza Turczyńskiego - na Pl. Woności

W rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, 17 września grupa uczniów klasy VI wzięła udział we Mszy świętej w intencji porucznika Bronisława Wajsa, mieszkańca Konstantynowa Łódzkiego, który zginął z rąk NKWD w Katyniu oraz w uroczystym odsłonięciu pamiątkowej tablicy przy poświęconym mu Dębie Pamięci.

Pamiętamy!

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział 1 września br. w uroczystościach miejskich upamiętniających 78 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Tego dnia w 1939 r.  wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, niemal na całej jej długości, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. 

Po Mszy Św. w intencji poległych w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą z nazwiskami mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego, którzy zginęli podczas wojny.

Tramwaj 43

Rzeki Konstantynowa Łodzkiego

Cmentarze z I wojny światowej (Żabiczki, Srebrna)

Na przestrzeni niezbyt długiej historii miasta, siłę rozwoju stanowiła wielokulturowość jego mieszkańców. Dziś gdy stanowimy pewną monokulturę, warto zaprezentować Konstantynów Łodzki oczami jego byłych mieszkańców...

 

Osadnicy - śladami osadników niemieckich i czeskich w województwie łódzkim.

 

Wirtualny Sztetl - internetowa platforma z informacjami o historii narodu żydowskiego w Polsce i Europie oraz relacjach Polaków i Żydów.