Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Łodzi
Nazwa zadania: Utworzenie punktu dydaktycznego
pn. „Tajemnice przyrody” przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Bolesława Ścibiorka w Konstantynowie Łódzkim
zrealizowanego w ramach konkursu WFOŚiGW „Nasze ekologiczne pracownie”
Beneficjent: Gmina Konstantynów Łódzki
W ciągu roku szkolnego, zarówno w szkole jak i w domu uczniowie klasy 2c sumiennie realizowali zadania projektu “Tajemnice przyrody” m. in.
- Próbowali zgłębić co znaczy powiedzenie “Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” - wykonali więc kalendarze pogodowe, prowadząc dwutygodniowe obserwacje zachodzących zjawisk oraz zmian temperatury.
- Dyskutowali o segregacji odpadów, recyklingu, a ze zgromadzonych w domu materiałów wykonywali piękne prace plastyczne.
- Omawiali środowisko życia niektórych ptaków oraz sposoby ich funkcjonowania zimą.
W zeszłym tygodniu obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Dla dzieci była to doskonała okazja do przypomnienia sobie, że Ziemia to nasz wspólny dom, nasze wspólne dobro i wszyscy musimy się o nią zatroszczyć. A w jaki sposób to zrobić? Sposobów jest wiele. 22 kwietnia skupiliśmy się na problemie tak powszechnego plastiku. Badaliśmy w jaki sposób plastik szkodzi Ziemi, wykonaliśmy doświadczenie, którego celem jest wskazanie jak długo się rozkłada i stworzyliśmy KODEKS POSTĘPOWANIA ANTY-PLASTIKOWEGO obiecując sobie, że dołożymy wszelkich starań, by się do niego stosować. W kolejnych dniach również pozostaliśmy blisko zagadnień i postaw proekologicznych poruszając temat śmiecenia w lesie oraz jakim zagrożeniem może okazać się zwykła szklana butelka dla leśnego ekosystemu. Wzięliśmy na warsztat także odnawialne źródła energii. Oglądaliśmy filmy edukacyjne przygotowujące nas zrozumienia tego zagadnienia i bawiliśmy się w gry słowne związane z energią.
To nadal nie koniec naszych ekologicznych działań, bo wszystkim nam szczerze zależy na naszej planecie.
Agnieszka Mazurkiewicz