20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom –Konwencji o prawach dziecka.
Konwencja gwarantuje prawa dziecka, niezależnie od koloru skóry, wyznania, pochodzenia czy miejsca zamieszkania. Przyjęta została przezZgromadzenie Ogólne NarodówZjednoczonych w 1989 r. Polska była inicjatorem jej uchwalenia. Konwencja o Prawach Dziecka to międzynarodowa umowa opisująca prawa każdego dziecka.
Państwa, które ją podpisały są zobowiązane do przestrzegania zawartych w niej praw. Każde prawo ujęte jest w osobny punkt zwany artykułem. 1990 rok to rok przełomowy dla Dzieci w Polsce. To właśnie wtedy polski rząd przyjął Konwencję o Prawach Dziecka kierując się dobrem dzieci wziął pod uwagę, że naturalnym środowiskiem jego rozwoju jest rodzina.
W szczególności dba o:
- prawo dzieci do życia i ochrony zdrowia;
- prawa do wychowania w rodzinie;
- prawa do godziwych warunków socjalnych;
- prawa do nauki.
Abyście poznali treść Konwencji o Prawach Dziecka chciałabym zapoznać Was z pewną piosenką:
Czasami zdarza się tak, że Prawa Dzieckanie są przestrzegane, łamią je dorośli, którzy opiekują się dzieckiem lub zupełnie obce osoby. W takiej sytuacji możesz szukać pomocy telefonicznie Rzecznik Praw Dziecka uruchomił specjalny Dziecięcy Telefon Zaufania, pod którym można uzyskać pomoc: 800 12 12 12. Pamiętajcie jednak, że w tak poważnych sprawach należy zastanowić się mocno, przed wykonaniem telefonu.
Jeśli ktoś z Was ma pomysł na przedstawienie "Praw dziecka" w formie wiersza, opowiadania bądź piosenki, proszę o przesyłanie swojej twórczości na adres mailowy psychologa szkolnego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Na prace czekam do 10 grudnia- wraz z zespołem pomocy psychologiczn0-pedagogicznej wybierzemy 3 najciekawsze i nagrodzimy skromnymi upominkami.
Pozdrawiam Was serdecznie,
Eliza Szklarska